WP Ważny temat Partner wydania
WP Ważny temat Partner wydania Vivomixx

Probiotyki w chorobach wątroby i jelit

Partner wydania Vivomixx
Mikrobiota jelitowa, czyli skład flory bakteryjnej jelit ma kluczowe znaczenie dla dobrostanu ludzkiego organizmu. Jak dowodzą liczne badania naukowe, zaburzenie fizjologicznego składu mikrobioty jelitowej jest przyczyną wielu chorób, w tym przewlekłych chorób wątroby i jelit.

O tym, jaki jest skład flory bakteryjnej jelit, decyduje rodzaj diety, infekcje przewodu pokarmowego, przyjmowane leki (antybiotyki, NLPZ), wiek, wskaźnik BMI, przebyte zabiegi operacyjne, choroby towarzyszące, przewlekły stres oraz nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. W naszym organizmie żyją różne drobnoustroje – bakterie, wirusy, grzyby i archeony. Jeśli skład flory jest prawidłowy, w organizmie utrzymywana jest homeostaza, czyli równowaga między "dobrymi" i "złymi" drobnoustrojami. Gdy dojdzie do zaburzenia mikrobioty (dysbioza), zmienia się skład flory bakteryjnej, co zwykle objawia się wieloma dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, ale nie tylko. Inaczej mówiąc, zaczynamy chorować.

Twarde dowody

Dane z literatury naukowej pokazują, że zaburzenie składu mikrobioty jelitowej leży u podstaw patogenetycznych wielu chorób. Szacuje się, że dysbioza towarzyszy ponad 50 proc. chorym z zespołem jelita drażliwego, 30–40 proc. pacjentom z chorobą Crohna, 30–40 proc. przypadkom przewlekłego zapalenia trzustki. Jest ona obecna także u pacjentów z kamicą pęcherzyka żółciowego, z celiakią, u chorych z cukrzycą typu 2, otyłością i miażdżycą, u pacjentów z przewlekłymi chorobami wątroby. Zaburzenia mikrobioty jelitowej występują również w chorobach alergicznych, neurodegeneracyjnych, autoimmunologicznych (twardzina uogólniona), w depresji, autyzmie i schizofrenii.

Narządem, którego czynność jest bardzo ściśle związana z funkcją mikrobioty jelitowej, jest wątroba. Z uwagi na swoją anatomię jest ona zaopatrywana przez żyłę wrotną w krew bogatą w produkty trawienne i składniki mikrobiologiczne pochodzące z mikrobioty. Jeżeli jej skład jest nieprawidłowy, toksyny niesione z krwią mogą uszkadzać miąższ narządu i w efekcie prowadzić do jego niewydolności. Warto dodać, że dysbioza jest stwierdzana przy miąższowych i cholestatycznych chorobach wątroby. Występuje także w różnych stadiach zapalenia, stłuszczenia i marskości.

Probiotyk na ratunek

Wiele naukowych towarzystw gastroenterologicznych wskazuje na zasadność stosowania probiotyków wieloszczepowych (Vivomixx) w leczeniu zespołu jelita drażliwego oraz nieswoistych zapaleń jelit. Podobne rekomendacje dotyczą profilaktyki pierwotnej i wtórnej encefalopatii wątrobowej oraz niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD).

Jednym z zalecanych probiotyków jest De Simone Formulation (DSF – Vivomixx). Jest to kompozycja probiotyczna o dużej sile działania, zawierająca żywe liofilizowane kultury ośmiu szczepów bakteryjnych: Streptococcus thermophilus DSM24731®, Bifidobacterium longum DSM24736®, Bifidobacterium breve DSM24732®, Bifidobacterium infantis DSM24737®, Lactobacillus acidophilus DSM24735®, Lactobacillus plantarum DSM24730®, Lactobacillus paracasei DSM24733®, Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus DSM24734. Jego twórcą jest Claudio De Simone, emerytowany profesor Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu L’Aquila we Włoszech, członek American College of Gastroenterology, specjalista gastroenterolog, alergolog i immunolog kliniczny, który od ponad 25 lat zajmuje się tematem ludzkiej mikrobioty. Vivomixx to jedyny probiotyk, który został starannie przebadany przez specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Dlatego znajduje zastosowanie m.in. w gastroenterologii, hepatologii, neurologii, psychiatrii, ginekologii i perinatologii.

Podawany chorym z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD) obniża poziom stłuszczenia, poprawia histologię narządu oraz obniża poziom ALT, cytokin i leptyny. U pacjentów z marskością wątroby, którzy przyjmowali Vivomixx, stwierdzono obniżenie ciśnienie układu wrotnego, spadek poziomu amoniaku we krwi, rzadsze występowanie encefalopatii wątrobowej oraz poprawę funkcji poznawczych i psychomotorycznych.

Dzięki stosowaniu Vivomixx uzyskuje się także:

- odbudowę i przywrócenie funkcji bariery jelitowej poprzez poprawę szczelności nabłonka jelitowego,

- zwiększanie ilości międzykomórkowych wiązań białkowych i wzmocnienie ich struktury,

- pogrubienie warstwy śluzu jelitowego i poprawę jego gęstości,

- obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów,

- poprawę wydolności wątroby,

- większą odporność organizmu,

- prawidłową komunikację na osi mózg-jelita,

- lepszą odpowiedź organizmu na działanie patogenów,

- spadek poziomu BMI.

Partnerem treści jest VIVOMIXX®